مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی درگذشت

24 تیر 1396 0 comment
(2 رای‌ها)

انجمن پادشاهی ایران درگذشت نابهنگام ریاضیدان برجسته ایرانی مریم میرزاخانی را به خانواده محترم ایشان، جامعه علمی وملت بزرگ ایران دل ارامی میگوید. 

مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی- آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد و نخستین زن ایرانی‌تبار برنده جایزه «فیلدز» معروف به «نوبل ریاضی»  در بیمارستانی در آمریکا بر اثر سرطان درگذشت.

میرزاخانی که متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ بود، به عنوان نخستین عضو دختر تیم المپیاد ریاضی ایران، در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ برنده مدال طلای این المپیاد جهانی شد. او نخستین فردی بود که دو سال متوالی این عنوان را کسب کرد، و نیز نخستین کسی که در این آزمون «نمره کامل» گرفت.
میرزاخانی یکی از بازماندگان حادثه مرگ‌بار تصادف اتوبوس نخبگان ریاضی ایران در اسفند ۱۳۷۶ بود. در این حادثه شش دانشجوی نخبه ریاضی، از جمله رضا صادقی ــ برنده دو مدال طلای المپیاد جهانی ریاضیات ــ کشته شدند.
بزرگترین افتخار میرزاخانی کسب مدال فیلدز در ۲۰۱۴ به دلیل کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» بود. فیلدز معتبرترین جایزه ریاضی جهان است؛ مشهور به نوبل ریاضیات. او این‌بار نیز نخستین زن برنده این جایزه در جهان بود و البته نخستین ایرانی‌تبار دست‌یافته به آن.
میرزاخانی در سال‌های گذشته به سرطان سینه مبتلا بود. این سرطان اما سال پیش پیشرفت کرد و به مغز استخوان او سرایت کرد. میرزاخانی نهایتاً ۱۵ ژوئیه برابر با ۲۴ تیرماه درگذشت

نظر دادن